Милош Бајић. Сан о слободи
Након изузетно успешне изложбене 2024. године у Галерији Матице српске, у току које смо представили дела Паје Јовановића, Густава Климта, Васе Поморишца, Уроша Предића, уметника инспирисаних Француском, Саве Секулића, Илије Башичевића Босиља, Алфонса Мухе и Предрага Ђаковића, сезону завршавамо великом изложбом радова Милоша Бајића. На предлог породице Бајић, уметникових наследника, Галерија Матице српске реализује изложбу Милош Бајић. Сан о слободи што је премијерно представљање радова овог уметника у Галерији.
Бројна историјска превирања у 20. веку учинила су живот Милоша Бајића веома необичним, а уметник, иако суочен са бројним трагедијама и тешким тренуцима, из тешких животних околности успева да извуче снагу и мотивацију за сталну борбу. У детињству се суочио са губитком родитеља, изгнанством, затим у младости са страхотама логора и упркос томе његов опус представљао је за југословенску уметност вредан искорак из постављених оквира. Милош Бајић је сањао о слободи током заробљеништва у концентрационим логорима Бањица, Маутхаузен и Ебензе, и кроз уметничко изражавање покушао да се ослободи трауматичних догађаја и призора. Борбу је наставио против политичког обликовања ликовног стваралаштва у послератном периоду, као члан уметничких покрета „Самостални“ и „Децембарска група“, уз уметнике попут Лазара Вујаклије, Лазара Возаревића, Миодрага Б. Протића и Стојана Ћелића. О Бајићевој друштвеној ангажованости и незадовољству политичким приликама сведочи и податак да га је његова професорка, сликарка Бета Вукановић, неретко ословљавала изразом „тај бунтовник“.
Ипак, његов опус нису обележиле искључиво мрачне теме боравка у логору, већ Милош Бајић у српској уметности остаје уписан као наш први апстрактни сликар, који до апстрактног израза долази педесетих година прошлог века. Боравак у Паризу додатно шири његове видике те се тада ослобађа траума логорског искуства и истовремено долази до пуног и аутентичног сликарског израза. Бајић одбија мирење са судбином, што га доводи до великог уметничког успеха упркос тешким околностима које су га задесиле, те је један од циљева изложбе да његова животна прича и уметнички опус код публике подстакне свест о могућности промене друштвених околности кроз пробуђену жељу за слободом.
На изложби ће бити представљени животни и уметнички развојни пут Милоша Бајића, његова бројна дела, са посебним акцентом на цртеже који су настали у периоду његовог заточеништва у једном од најсуровијих логора Маутхаузен и слике које су настале након ослобођења. Концепт изложбе нуди могућност за другачије читање живота и дела Милоша Бајића. Он апострофира и повезује трагичну судбину ратних година које је Бајић провео у логору и његове апстрактне радове који су означили освајање сликарских слобода.
Изложба Милош Бајић. Сан о слободи представља преко сто радова из различитих музејских колекција: Народног музеја Србије, Музеја савремене уметности у Београду, Војног музеја, Задужбине Бранка Ћопића у Српској академији наука и уметности, Савремене галерије у Суботици, Савремене галерије уметничке колоније Ечка у Зрењанину, Галерије ликовне уметности поклон збирке Рајка Мамузића, Галерије Рима и Основне школе „Никола Тесла“ у Бачкој Тополи. Поред уметничких дела из музејских колекција биће изложени и бројни радови из приватних колекција наследника Милоша Бајића.
Током трајања изложбе биће реализован богат пратећи програм у виду различитих предавања, кустоских вођења и филмских пројекција петком у 19.00 сати. Пратећи програм можете пратити на званичном сајту ( https://www.galerijamaticesrpske.rs/pretraga-dogadjaja/ ) и на друштвеним мрежама Галерије Матице српске.
Кустос изложбе је Лука Кулић, уметнички директор ГМС, а у припреми и реализацији изложбе велики допринос дало је Одељење за конзерацију и рестаурацију ГМС.
Реализацију каталога и изложбе омогућило је Министарство културе Републике Србије и Покрајинска влада Војводине, а посебну захвалност упућујемо наследницима уметника – Јесенки, Дарку и Мрђану Бајићу.