Biblioteka
Bibliotečki fond Galerije Matice srpske raspolaže sa oko 11.500 jedinica: monografske publikacije, izložbeni katalozi i periodika, na srpskom i stranim jezicima. Uz brojne publikacije značajne za proučavanje nacionalne umetnosti od srednjeg veka do danas, biblioteku čine i naslovi iz opšte i evropske istorije umetnosti. Specijalizovana biblioteka sadrži i preko 250 izdanja koja je objavila Galerija Matice srpske tokom svog dugog trajanja. Pored radova o srpskoj umetnosti novijeg doba nastalih kao rezultat istraživanja i rada kustosa i konzervatora Galerije Matice srpske, publikuju se i studije istaknutih stručnjaka i istoričara umetnosti.
Arhiva
Arhivska građa Galerije Matice srpske predstavlja resurs od neprocenjive vrednosti za nacionalnu istoriju umetnosti i kulturu. Decenije stručnog rada na proučavanju, zaštiti i prezentaciji dela nacionalne umetnosti rezultirale su obimnom dokumentarnom građom, ne samo o predmetima iz kolekcije Galerije Matice srpske, već i o mnogim drugim umetničkim delima koja su proučavana, konzervirana i izlagana u mnogobrojnim projektima saradnje sa drugim muzejima, crkvama i privatnim vlasnicima.
Arhivska građa je organizovana u nekoliko segmenata: inventarni kartoni, fototeka, dokumentacija o izložbenoj delatnosti, konzervatorska dokumentacija i stručni arhiv. Poseban deo arhiva Galerije čini fotodokumentacija (negativi i pozitivi na različitim nosiocima i digitalne fotografije), kao i štampani vizuelni materijal s izložbi organizovanih u Galeriji Matice srpske od 1927. do danas.
Baza podataka
Galerija Matice srpske je započela 2010. godine proces digitalizacije i formiranja baze podataka kolekcije, kada je preko 9.500 inventarnih kartona umetničkih dela prebačeno u digitalni format. Od tada se elektronska baza dopunjava novim podacima obradom pojedinačnih zbirki, kao i digitalnim katalogiziranjem akvizicija. Bazu čine elektronski inventarni kartoni sa podacima o predmetu, digitalna fotografija predmeta, skenirani stari inventarni kartoni i druga prateća dokumentacija o umetničkom predmetu i njegovom poreklu.
Elektronska baza podataka omogućava laku i brzu pretragu celokupne kolekcije Galerije Matice srpske, a pretraživanje je moguće izvršiti samo u Galeriji, prema zahtevu i po odobrenju uprave.
Za više informacija možete se obratiti na adresu info@galerijmaticesrpske.rs
Pozajmice
Pozajmljujući umetnička dela iz kolekcije ispunjavamo jednu od naših osnovnih misija, a to je prezentovanje nacionalnog umetničkog nasleđa van našeg grada i zemlje.
Putem pozajmica umetničkih dela:
- kolekcija GMS je dostupnija i vidljivija
- umetnička dela GMS otkriva nova publika
- podržavamo izložbe značajne za istoriju umetnosti i kulture
- negujemo dobre odnose sa drugim muzejima, galerijama i srodnim ustanovama
Pozajmica umetničkog dela za izložbu vrši se putem zvaničnog zahteva na poštansku ili elektronsku adresu Galerije Matice srpske, a na ime upravnice Galerije Matice srpske.
Upoznajte se sa uslovima i procedurama pozajmljivanja umetničkih dela.
Uslovi izlaganja u GMS
Umetnička dela u Galeriji Matice srpske čuvaju se na osnovu standarda izlaganja i konzervacije umetničkih predmeta. Tokom proteklih godina, adaptacijom zgrade, modernizacijom izložbenog prostora i stručnim usavršavanjem zaposlenih, stekli su se uslovi za aktivniju međumuzejsku saradnju na nacionalnom i međunarodnom nivou. Tako su u Galeriji predstavljena dela iz Nacionalne galerije Umbrije, Istočno-slovačkog muzeja u Košicama, kolekcije British Council-a, Galerije Jeu de Paume iz Pariza, kao i brojnih muzeja u Srbiji.
Za sva vaša pitanja možete nam se obratiti na info@galerijamaticesrpske.rs ili na 021 4899 000.