Деца предшколског и раног основношколског узраста
Захваљујући едукативним програмима које реализујемо дуже од једне деценије, преко 40.000 деце доживело је Галерију Матице српске, и посебно Дечју собу, као свој простор, и наставило да је посећује. Осећај припадности, поноса и задовољства с којим се они враћају и корачају Галеријом чине највећу потврду успешности нашег рада.
Уколико сте васпитач/васпитачица или учитељ/учитељица, посетите нас са својом групом деце и препустите се јединственој уметничкој авантури! Поред актуелног програма у било ком тренутку можете изабрати тему претходних програма у складу с вашим потребама и васпитно-образовним радом и заказати посету.
Едукативне програме које реализујемо карактерише:
- јасно дефинисана тема заснована на уметничким делима из колекције ГМС,
- реализација програма у јединственом амбијенту Сталне поставке и Дечјој соби ‒ простору специјално намењеном деци, у трајању од 45 минута,
- радионичарски, интерактивни рад заснован на искуственом учењу и личном ангажовању деце,
- упознавање са основним музеолошким и ликовним појмовима ‒ шта су галерије и музеји, шта се у њима чува (слике, графике, иконе, цртежи, скулптуре…) и ко све у њима ради (кустоси, конзерватори…),
- публикација из едиције „Моја Галерија” уз помоћ које деца могу наставити да у вртићима, школама и код куће проширују знања о одређеној уметничкој теми,
- развијена сарадња с Предшколском установом „Радосно детињство”, Одсеком за педагогију Филозофског факултета у Новом Саду, основним школама и приватним предшколским установама,
- након посете Галерији, у вртићима и школама деца свој доживљај могу ликовно изразити користећи разноврсне технике,
- у Галерији се на крају школске године и едукативног програма приређује изложба дечјих радова насталих као резултат посете.
* Едукативне програме за децу финансијски подржавају Министарство културе и информисања Републике Србије и Управа за културу Града Новог Сада.
Нудимо вам следеће едукативне програме:
Био једном један сликар. Урош Предић
Како би децу предшколског и основношколског узраста упознали са животом Уроша Предића осмишљен је едукативни програм, посвећен овом уметнику. Посматрајући оригинална уметничка дела и слушајући приче музејских едукатора деца имају прилику да сазнају занимљивости о Предићевом одрастању и школовању, путовањима, пријатељима и темама које је највише волео да слика. Идеја програма је да деца на занимљив и интерактиван начин упознају не само стваралаштво једног од најзначајних националних уметника, већ и да упознају време у ком је живео како би изградили позитиван однос ка култури и уметничком наслеђу.
Преузмите публикацију.
Мој Град. Новосадске уметничке приче
Едукативни програм је осмишљен поводом обележавања титуле Новог Сада као Европске престонице културе. Идеја програма јесте да се најмлађи суграђани и њихови другари из других градова упознају са богатом историјом и културном баштином Новог Сада кроз приче о његовом настанку, расту и развоју. Кроз посматрање уметничких дела они могу да сазнају више о људима који су у њему живели и стварали и које сада зовемо херојима Града, о његовим препознатљивим симболима и зеленим оазама и о томе како су некада људи проводили своје слободно време у Граду. Идеја програма је да се код деце пробуде позитивна осећања према богатој културној баштини Новог Сада и свест о његовом значају.
Преузмите публикацију.
Моја уметничка авантура. Откривамо Европу кроз уметничка дела
Едукативни програм настао је с идејом да се у 2018. години као години Европског културног наслеђа, деци представи културно наслеђе Италије, Француске, Немачке, Мађарске, Аустрије и других европских земаља. Истражујући приче о путовањима српских уметника авантуриста и посматрајући одабрана уметничка дела на занимљив и креативан начин малишани се упознају са земљама и градовима Европе и њиховим културним наслеђем. Кроз широку лепезу мотива, ликовних тема и идеја, деца стварају слику о себи a самим тим и слику света у ком живе.
Преузмите публикацију.
Уметнички времеплов. Личности и догађаји на уметничким делима Галерије Матице српске
Едукативни програм осмишљен је са идејом да најмлађи посетиоци уз помоћ уметничких дела из Сталне поставке Галерије Матице српске сазнају о значајним догађајима, историјским личностима, херојима, хероинама и њиховим врлинама. Откривајући које особине су красиле јунаке, краљеве, даме, сликаре и сликарке, песнике, али и „обичне” људе деца откривају које су све људске особине, али и шта је историја и како се рачуна време. Подстичући радозналост и усмеравајући њихову пажњу на одређене људске врлине, долазе и до сазнања о узорима и моделима понашања.
Преузмите публикацију.
Осети уметност. Доживљавање уметничких дела путем чула
У едукативном програму малишани уче како свим својим чулима могу да уживају у уметничким делима Галерије. Пред одабраним сликама и скулптурама деца кроз игру имају прилику да спознају различите могућности својих чула. Уз помоћ маште откривају да ли се и како може чути звук, осетити укус и додир и доживети мирис, гледањем уметничког дела. Желимо да посматрањем уметничких дела уз одговарајуће усмеравање дечје пажње на одређене појаве и квалитете, допринесемо ангажовању свих њихових чула, чиме се обогаћује доживљај уметничких дела. Кроз програм малишани развијају и још једно посебно – „музејско чуло”.
Преузмите публикацију.
Потрага за благом. Дечји водич кроз Галерију Матице српске
Програм и пратећа публикација замишљени су као дечја тура кроз Сталну поставку где деца заједно са кустосом трагају за уметничким благом. Пратећи специјално припремљену мапу и решавајући различите едукативно-дидактичке задатке, кроз игру откривају значајна уметничка дела националне уметности 18, 19. и 20. века и уче о различитим ликовним техникама и материјалима, темама, мотивима и ликовним елементима.
Преузмите публикацију.
Чаробно животињско царство
Путем уметничког дела као едукативног средства, деца се упознају са животињским светом на сликама. Кроз различите активности и игре они проширују постојећа знања o домаћим и дивљим животињама, животињским врстама и стаништима, фантастичним бићима и јунацима басни, али и уче различите ликовне технике и начинe приказивања животиња у уметности. Такође, у разговору с кустосом откривају како све могу да брину о животињама и животном окружењу. На тај начин, код деце се подстиче радозналост за живим светом који их окружује, али и развија однос према природи.
Преузмите публикацију.
Био једном један сликар… Паја Јовановић
Поводом јубилеја 150 година од рођења Паје Јовановића осмишљен је посебан едукативни програм посвећен овом уметнику у жељи да се и најмлађи упознају са животом и стваралаштвом великог сликара. Kроз тематске целине: Одрастање и стварање Паје Јовановића; Обичаји српског и других народа тога времена; Слике причају приче о прошлости; Лепотице и јунаци из Пајиног времена, деца имају прилику да сазнају више о животу и уметничком раду, али и о времену и простору у којем је сликар стварао. Малишани путем Јовановићевих слика уче о историји, културној баштини и обичајима како српског, тако и других народа.
Преузмите публикацију.
Слике и звуци ‒ Музички инструменти на делима из ГМС
Циљ програма је да се деца упознају с уметничким делима на којима су приказани различити музички инструменти, као и са звуцима које они производе. Пред делима из сталне поставке 20. века деца уче о типовима музичких инструмената и њиховим звуцима. Поред инструмената, подстакнути су да замишљају о звуцима који допиру с градских и сеоских средина (на улици, утакмици, у ресторану, природи…) приказаних на сликама.
Преузмите публикацију.
Лепотице и јунаци
Пред одабраним портретима и историјским композицијама из 18. и 19. века које приказују лепотице и јунаке, малишани имају задатак да опишу одећу, фризуре, позе и детаље попут мача, накита, лепеза, цвећа и других аксесоара. Идеја програма је да се кроз портретисане личности и њихов живот деца упознају са значењима појма „лепота“ и јунаштво“ некада и сада.
Преузмите публикацију.
Мој портрет за музеј
Програм Мој портрет за музеј је први реализован едукативни програм у сарадњи с Предшколском установом „Радосно детињство“. Кроз приче кустоса деца имају прилику да уче о дечјим портретима из 19. века који се налазе у Сталној поставци, а њиховим посматрањем сазнају више и о себи, одговарајући на питања – Ко сам ја? Шта волим? С чиме се играм? Захваљујући причи о сликама малишани откривају када су се у српској уметности појавили дечји портрети, како су се деца облачила и представљала – с играчком, кућним љубимцем, књигом, с члановима породице. Током програма мотивисана су да упореде живот деце у прошлости и данас и уоче сличности и разлике.
Преузмите публикацију.
Едукативни програми на француском и енглеском језику
На основама едукативних програма за децу, а у сарадњи са Француским институтом у Србији – Нови Сад и Центром страних језика SOHO из Новог Сада, покренули смо програме за учење страних језика, француског и енглеског, кроз причу о уметности и култури. Кроз игру са кустосима и наставницима страних језика деца се на занимљив и креативан начин упознају са културним наслеђем које се у Галерији чува, усвајајући при том нове термине на страном језику и проширујући свој речник.
Програми су намењени деци узраста од 7 до 14 година која у образовним установама и школама језика, уче француски и енглески језик.
Едукативни програми и публикације на енглеском језику:
- The Treasure Hunt – преузмите публикацију.
- Feel the Art – преузмите публикацију.
- My art adventure – преузмите публикацију.
- My City – преузмите публикацију.
- Once upon a time, there was a painter: Uroš Predić – преузмите публикацију
Едукативни програми и публикације на француском језику:
- La chasse au trésor – преузмите публикацију.
- Моn aventure artistique – преузмите публикацију.
- Ma ville – преузмите публикацију.
- Il était une fois, un peintre: Uroš Predić – преузмите публикацију
Едукативни програми и публикације на немачком језику:
- Es war einmal ein Maler: Uroš Predić – преузмите публикацију
Стручно усавршавање васпитача/васпитачица
Добра сарадња Галерије Матице српске и Предшколске установе „Радосно детињство”, огледа се и у припремљеном семинару за васпитаче који има за циљ оспособљавање и развој професионалних компетенција васпитача да друштвену средину попут музеја користе у оквиру свог васпитно-образовног рада са децом. Семинар обухвата презентације стручњака Галерије Матице српске, Предшколске установе и Одсека за педагогију Филозофског факултета у Новом Саду, као и радионичарске активности.
Васпитачи имају прилику да се упознају с друштвеном улогом и значајем музеја у 21. веку, теоријским основама информалног образовања, искуствима и методама Галерије Матице српске у едукативним програмима за децу и значајем ликовног изражавања у дечјем развоју. Такође, кроз презентацију и радионице упознају се са ресурсима које Галерија нуди за самосталну реализацију специфичних програма и имају могућности да осмисле активности које би реализовали са својом групом деце. На овај начин Галерија и Предшколска установа стварају услове за самоодрживост едукативних програма и нуде свима који раде с децом могућност и материјале за учење у музеју.
Са свим вашим питањима можете се обратити музејским едукаторима ГМС на decjiprogrami@galerijamaticesrpske.rs или на 021 4899 017.