Библиотека
Библиотечки фонд Галерије Матице српске располаже са око 11.500 јединица: монографске публикације, изложбени каталози и периодика, на српском и страним језицима. Уз бројне публикације значајне за проучавање националне уметности од средњег века до данас, библиотеку чине и наслови из опште и европске историје уметности. Специјализована библиотека садржи и преко 250 издања која је објавила Галерија Матице српске током свог дугог трајања. Поред радова о српској уметности новијег доба насталих као резултат истраживања и рада кустоса и конзерватора Галерије Матице српске, публикују се и студије истакнутих стручњака и историчара уметности.
Архива
Aрхивска грађа Галерије Матице српске представља ресурс од непроцењиве вредности за националну историју уметности и културу. Деценије стручног рада на проучавању, заштити и презентацији дела националне уметности резултирале су обимном документарном грађом, не само о предметима из колекције Галерије Матице српске, већ и о многим другим уметничким делима која су проучавана, конзервирана и излагана у многобројним пројектима сарадње са другим музејима, црквама и приватним власницима.
Архивска грађа је организована у неколико сегмената: инвентарни картони, фототека, документација о изложбеној делатности, конзерваторска документација и стручни архив. Посебан део архива Галерије чини фотодокументација (негативи и позитиви на различитим носиоцима и дигиталне фотографије), као и штампани визуелни материјал с изложби организованих у Галерији Матице српске од 1927. до данас.
База података
Галерија Матице српске је започела 2010. године процес дигитализације и формирања базе података колекције, када је преко 9.500 инвентарних картона уметничких дела пребачено у дигитални формат. Од тада се електронска база допуњава новим подацима обрадом појединачних збирки, као и дигиталним каталогизирањем аквизиција. Базу чине електронски инвентарни картони са подацима о предмету, дигитална фотографија предмета, скенирани стари инвентарни картони и друга пратећа документација о уметничком предмету и његовом пореклу.
Eлектронска база података омогућава лаку и брзу претрагу целокупне колекције Галерије Матице српске, a претраживање је могуће извршити само у Галерији, према захтеву и по одобрењу управе.
За више информација можете се обратити на адресу info@galerijmaticesrpske.rs
Позајмице
Позајмљујући уметничка дела из колекције испуњавамо једну од наших основних мисија, а то је презентовање националног уметничког наслеђа ван нашег града и земље.
Путем позајмица уметничких дела:
- колекција ГМС је доступнија и видљивија
- уметничка дела ГМС открива нова публика
- подржавамо изложбе значајне за историју уметности и културе
- негујемо добре односе са другим музејима, галеријама и сродним установама
Позајмица уметничког дела за изложбу врши се путем званичног захтева на поштанску или електронску адресу Галерије Матице српске, а на име управнице Галерије Матице српске.
Упознајте се са условима и процедурама позајмљивања уметничких дела.
Услови излагања у ГМС
Уметничка дела у Галерији Матице српске чувају се на основу стандарда излагања и конзервације уметничких предмета. Током протеклих година, адаптацијом зграде, модернизацијом изложбеног простора и стручним усавршавањем запослених, стекли су се услови за активнију међумузејску сарадњу на националном и међународном нивоу. Тако су у Галерији представљена дела из Националне галерије Умбрије, Источно-словачког музеја у Кошицама, колекције British Council-а, Галерије Jeu de Paume из Париза, као и бројних музеја у Србији.
За сва ваша питања можете нам се обратити на info@galerijamaticesrpske.rs или на 021 4899 000.